Firma Fisolta plus představila studii přestavby polyfunkčního centra Rilská

„Jmenuji se Fořt. Mirek Fořt.“ Takto s odkazem na filmové místo konání zahájil moderátor veřejnou prezentaci firmy Fisolta plus k projektu výstavby polyfunkčního centra Rilská. K uspořádání tohoto setkání s občany vyzvala firmu radnice městské části Praha 12. Nejspíše se však nikdo z vedení radnice setkání nezúčastnil.

O setkání se hodně mluvilo na sociálních sítích, v přilehlých domech se objevily letáky s výzvami k účasti a tak byl 15.2. v 17:30 Modřanský biograf tak přeplněný, že lidé obsadili i chodby kolem sálu. Atmosféra byla velmi napjatá, lidé často vykřikovali a prezentující měli co dělat, aby vůbec občanům představili, co si připravili.

Za Fisoltu, jako majitele pozemků a budov, ve kterých se nyní nachází mj. prodejna potravin Albert a pizzerie, mluvil její jednatel, který si pozval i dva architekty, kteří prezentovali projekt, aktuálně ve fázi studie. Místo současných přízemních budov, které tvoří takové malé náměstí mezi 8 a 13 patrovými panelovými domy mezi ulicemi Rilská a Angelovova, naprojektovali dva domy o 6 podlažích a jeden o 10 podlažích s tím, že zůstanou zachovány komerční prostory, resp rozšířeny z 1600 m2 na cca 2200 m2.

Měla by například přibýt pobočka pošty, což by místním docela pomohlo, jelikož ta stávající na Sofijském náměstí již nestačí pokrýt poptávku a lidé na vydání dopisů a balíků běžně čekají 45 minut.

V nových domech by mělo být 143 bytových jednotek, v podzemí pro ně přichystáno asi 180 parkovacích míst. Další, časově zpoplatněná místa, by prý v podzemí mohla přibýt i pro návštěvníky komerčních prostor. Právě parkovací místa patřila k nejčastějším námitkám občanů, když už v současné době je velkým problémem nějaké volné místo najít a obávají se, že noví obyvatelé budou využívat i parkování na ulici a tím ještě víc zhorší situaci.

Pro realizaci projektu údajně není třeba výjimek, zastavěná plocha přesně kopíruje současnou zástavbu a odpovídá aktuálně platnému územnímu plánu. Zároveň splňuje hygienické normy, i co se týče stínění okolních domů, údajně se nedotkne ani stávající vzrostlé zeleně. Stavba by se podle plánu mohla začít realizovat za 2 roky a potrvá 18 měsíců.

Podobné projekty chystá Fisolta i pro další podobné lokality, například obchodní centrum Jasná na Kamýku. Bytové jednotky podle developera mají zaplatit modernizaci komerčních prostor. Na námitky, že noví obyvatelé ještě více prohloubí problém s nedostatkem míst v okolních školkách a školách, Fisolta slíbila příspěvek do rozpočtu městské části na vybudování infrastruktury. Tento problém ale trápí celou Prahu 12, zejména Komořany, uvidíme, jak se k tomu radnice postaví.

Z publika zazněl i návrh, aby Fisolta jako kompromis postavila jen 4 až 5-podlažní domy. Vzhledem k tomu, že příprava projektu je nyní v počátcích, možná by se lidem mohlo podařit k ústupkům developera dotlačit. Nejlépe tím, že založí spolek, který se posléze bude účastnit jednání.

Svou pomoc nabídl i přítomný člen Občanského sdružení Levského, které již dle něj dvěma podobným stavbám zabránilo. Od představitelů firmy Fisolta například zjistil, že ještě nemají vyhodnocení vlivu na životní prostředí EIA.

Po hodině a půl živelné, těžko kontrolované diskuze zazněla z publika výzva k ukončení setkání s tím, že se lidé od developera stejně už více nedozvědí a ten se naopak bude moci lépe připravit na následující jednání. Většina lidí poté opravdu začala odcházet, v kuloáru kina podepisovat připravenou petici proti výstavbě a domlouvat další postup.

Pokud vznikne kvůli tomuto projektu spolek, rádi mu poskytneme prostor k publikování příspěvků na tomto webu (a mobilní aplikaci).

pro Dvanáctka.info sepsal Jan Adamec

Fotografie vizualizací pořízeny autorem tohoto textu během prezentace, názvy ulic do fotografie doplněny autorem.


Praktické a aktuální informace z Prahy 12 vždy po ruce

iPhone Android
mobilní aplikace pro iOS a Android